Kapsaicyna jest substancją docenianą przez lekarzy, którzy widzą możliwość jej zastosowania zarówno w typowym bólu mięśni, jak i w leczeniu bólu neuropatycznego, który często towarzyszy także neuropatii cukrzycowej. Potwierdzają to artykuły w prasie medycznej.

 

Czym jest kapsaicyna? To związek organiczny pochodzenia naturalnego, przypisywany do grupy alkaloidów sporyszu. Jest wytwarzana przez rośliny rodzaju pieprzowców (papryka chilli) z gatunku Capsicum. Swoiste działanie tej substancji  stanowi uzupełnienie podstawowej terapii przeciwbólowej, ponieważ kapsaicyna działa w zupełnie innym mechanizmie niż niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – najpowszechniej stosowana grupa leków używana w zwalczaniu bólu.

 

Co wyróżnia mechanizm działania przeciwbólowego kapsaicyny? Substancja ta aktywuje receptory TRPV1 (receptory waniloidowe) w nocyceptywnych włóknach nerwowych, co powoduje uwalnianie neuroprzekaźników, w tym substancji P, przez co wywołuje neurogenny stan zapalny - podrażnienie (może wystąpić delikatne zaczerwienienie i pieczenie). Jest to pierwszy etap mechanizmu działania kapsaicyny. W następnym etapie następuje działanie odczulające – antynocyceptywne (trwające od kilku godzin do kilku tygodni), czyli obniżenie wyzwalania substancji P. Wielokrotne stosowanie prowadzi do trwałej fazy odczulenia na uczucie pieczenia i ból.

Mówimy zatem o zupełnie innym mechanizmie łagodzenia bólu, co może okazać się bardzo pomocne u pacjentów, dla których leki z grupy NLPZ są mało skuteczne.

 

CAPSAGAMMA® dostępna jest w aptekach jako lek bez recepty. Wskazana jest u pacjentów dorosłych w łagodzeniu bólu mięśni, takiego jak ból lędźwiowo-krzyżowy. 40 gramowa tuba z kremem w kolorze ochry to możliwość wielokrotnej aplikacji, 3 miesięczny okres ważności po otwarciu pozwala na ponowne użycia, jeżeli znów pojawi się ból mięśni.

 

Należy pamiętać, że w przypadku leku Capsagamma®

·        preparat należy stosować 2-4 razy na dobę aż do uzyskania ulgi w bólu, w razie potrzeby do 3 tygodni (po 3 tygodniach leczenia należy zrobić 2 tygodniową przerwę)

·        krem może dawać uczucie pieczenia i zaczerwienienie skóry (jest to pierwszy etap działania kapsaicyny)

·        nie należy stosować Capsagamma® w tym samym czasie i w tym samym miejscu z innymi produktami działającymi miejscowo (np. żele rozgrzewające lub żele przeciwbólowe)

·        jeśli efekt rozgrzewający jest odczuwalny jako nadmierny, to leczenie należy przerwać i usunąć warstwę kremu za pomocą zimnej wody oraz mydła

·        kemu nie należy nakładać na uszkodzoną skórę, rany i egzemę

piśmiennictwo:

1.      S. Chrubasik, T. Weiser, B. Beime. Effectiveness and Safety of Topical Capsaicin Cream in the Treatment of Chronic Soft Tissue Pain. Phytother. Res. (2010)

2.      J.Wordliczek, R.Zajączkowska, W.Leppert. Farmakoterapia bólu neuropatycznego. Medycyna Paliatywna w Praktyce2017;11,2,61-73

3.      Charakterystyka Produktu Leczniczego Capsagamma

 

Nazwa produktu leczniczego: Capsagamma, 53 mg kapsaicynoidów w przeliczeniu na kapsaicynę / 100 g, krem. Postać farmaceutyczna: Krem w kolorze ochry. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Capsagamma wskazany jest u pacjentów dorosłych w łagodzeniu bólu mięśni, takiego jak ból lędźwiowo-krzyżowy. Przeciwwskazania: produktu leczniczego Capsagamma nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub inne kapsaicynoidy (np. papryka, chili) lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Kremu nie należy stosować na uszkodzoną skórę, rany i wypryski. Podmiot odpowiedzialny: Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, Flugfeld-Allee 24, 71034 Böblingen, Niemcy. Pełna informacja o leku dostępna na życzenie. Informacja medyczna: Woerwag Pharma Polska Sp. z o.o. ul. Dziekońskiego 1, 00-728 Warszawa, tel. 22 863 72 81, fax 22 877 13 70. Kategoria dostępności: Lek wydawany bez recepty.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie