Nowością na polskim rynku jest lek CAPSAGAMMA® dostępny bez recepty, który ma zastosowanie u pacjentów dorosłych w łagodzeniu bólu mięśni, np. takiego jak ból lędźwiowo—krzyżowy. Jest to jedyny lek w postaci kremu z kapsaicyną, jego zaletą jest również przyjemny zapach – wzbogacony olejkiem rozmarynowym.

Dla pacjentów ciepiących z powodu przewlekłego bólu, CAPSAGAMMA®  jest bardzo dobrym wyborem ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo (potwierdzone badaniami). Przewagą miejscowego leczenia kapsaicyną w postaci kremu do typowych leków przeciwbólowych przyjmowanych doustnie jest niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych oraz ich łagodny charakter.

Pacjent po nałożeniu cienkiej warstwy kremu na skórę w bolącym miejscu może poczuć ciepło i świąd, dotychczas nie zaobserwowano innych działań niepożądanych – tak naprawdę nie mówimy tutaj o działaniu niepożądanym, ponieważ uczucie ciepła w miejscu aplikacji kremu jest pierwszym etapem działania kapsaicyny. Takie odczucia są przypisywane neurogennemu stanowi zapalnemu, który powstaje przez uwalnianie neuroprzekaźnika, którym jest tzw. substancja P.

Drugi etap działania kapsaicyny związany jest z działaniem antynocyceptywnym, którego trwanie zawiera się w przedziale od kilku godzin do kilku tygodni. Obniżenie wyzwalania substancji P po wielokrotnym zastosowaniu prowadzi do trwałej fazy odczulenia na uczucie pieczenia i ból.

W przypadku kapsaicyny mówimy o alternatywnej terapii łagodzenia bólu mięśni z wykorzystaniem substancji pochodzenia naturalnego – standaryzowany wyciąg z owoców pieprzowca (odmiana ostrej papryki).

CAPSAGAMMA® dostępna jest w aptekach jako lek bez recepty. Wskazana jest u pacjentów dorosłych w łagodzeniu bólu mięśni, takiego jak ból lędźwiowo-krzyżowy. 40 gramowa tuba z kremem w kolorze ochry to możliwość wielokrotnej aplikacji, 3 miesięczny okres ważności po otwarciu pozwala na ponowne użycia, jeżeli znów pojawi się ból.

PAMIĘTAJ, że w przypadku leku CAPSAGAMMA®

- preparat należy stosować 2-4 razy na dobę aż do uzyskania ulgi w bólu, w razie potrzeby do 3 tygodni (po 3 tygodniach leczenia należy zrobić 2 tygodniową przerwę)

- krem może dawać uczucie pieczenia i zaczerwienienie skóry (jest to pierwszy etap działania kapsaicyny)

- nie należy stosować CAPSAGAMMA® w tym samym czasie i w tym samym miejscu z innymi produktami działającymi miejscowo (np. żele rozgrzewające lub żele przeciwbólowe)

- jeśli efekt rozgrzewający jest odczuwalny jako nadmierny, to leczenie należy przerwać i usunąć warstwę kremu za pomocą zimnej wody oraz mydła

- kemu nie należy nakładać na uszkodzoną skórę, rany i egzemę

piśmiennictwo:

1.      S. Chrubasik, T. Weiser, B. Beime. Effectiveness and Safety of Topical Capsaicin Cream in the Treatment of Chronic Soft Tissue Pain. Phytother. Res. (2010)

2.      Charakterystyka Produktu Leczniczego Capsagamma

Nazwa produktu leczniczego: Capsagamma, 53 mg kapsaicynoidów w przeliczeniu na kapsaicynę / 100 g, krem. Postać farmaceutyczna: Krem w kolorze ochry. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Capsagamma wskazany jest u pacjentów dorosłych w łagodzeniu bólu mięśni, takiego jak ból lędźwiowo-krzyżowy. Przeciwwskazania: produktu leczniczego Capsagamma nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub inne kapsaicynoidy (np. papryka, chili) lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Kremu nie należy stosować na uszkodzoną skórę, rany i wypryski. Podmiot odpowiedzialny: Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, Flugfeld-Allee 24, 71034 Böblingen, Niemcy. Pełna informacja o leku dostępna na życzenie. Informacja medyczna: Woerwag Pharma Polska Sp. z o.o. ul. Dziekońskiego 1, 00-728 Warszawa, tel. 22 863 72 81, fax 22 877 13 70. Kategoria dostępności: Lek wydawany bez recepty.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie